Naturalne materiały, takie jak drewno, cieszą się niemalejącą popularnością. Są efektowne i tworzą w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji i nie w każdych warunkach się sprawdzą. Alternatywą są płytki drewnopodobne, które imitują barwę, wzór i strukturę prawdziwych desek, a jednocześnie są wyjątkowo trwałe i niewymagające. Można je kłaść na ścianę na kilka różnych sposobów.
Najpierw poznaj swoje płytki drewnopodobne
Kafelki, które imitują drewno, często oddają także jego wyjątkowość i nieregularność wzoru. Odcień koloru i układów słojów może subtelnie się różnić na poszczególnych płytkach. Z tego względu przed przystąpieniem do montażu powinno się dokładnie je obejrzeć i przemyśleć ich rozmieszczenie. Płytki ścienne mogą stanowić jedynie element dekoracyjny, a także pokrywać całą powierzchnię.
Aby możliwie najlepiej ocenić i zaplanować położenie płytek, warto przeprowadzić próbę ułożenia ich na sucho. Daje to możliwość dowolnego przekładania i obracania poszczególnych elementów, tak aby stworzyć idealną kompozycję. Podobną zasadę warto stosować, montując płytki na podłogę.
Wybierz kierunek i sposób ułożenia płytek
Kierunek układania kafli w bardzo dużym stopniu wpływa na odbiór wizualny całej aranżacji. Pionowe, poziome czy też ukośne deski mogą optycznie powiększyć albo zmniejszyć pomieszczenie, podobnie jak płytki podłogowe. W zależności od sposobu montażu płytki drewnopodobne Dekordia mogą układać się w rustykalną jodełkę, intrygującą szachownicę lub sprawiać wrażenie klasycznych paneli.
Nie zaleca się układania drewnopodobnych kafelków w cegiełkę, czyli poziomo z przesunięciem o połowę długości, ponieważ taki sposób zwykle uwidacznia ewentualne nierówności. Nie jest to jednak zabronione i w niektórych przypadkach może się sprawdzić. Mając problem z doborem płytek i metody montażu, warto sięgnąć po poradę ekspertów. Dekordia oferuje nie tylko szeroką gamę produktów, ale i profesjonalne doradztwo.
Ułóż swoje płytki drewnopodobne
Po zakupieniu i przymierzeniu płytek na ścianę pozostaje już tylko ich ułożenie. Techniki montażu nie są trudne, jednak wymagają dużego skupienia i koncentracji. Chcąc osiągnąć efekt klasycznych paneli, należy układać kafle w pionowych lub poziomych rzędach, z przesunięciem o ok. 1/3 długości. Z przesunięcia można zrezygnować, jednak da to mniej naturalny rezultat.
Płytki ścienne mogą układać się także w jodełkę. Aby ją stworzyć, trzeba kłaść kafelki pod kątem 45 stopni, przesuwając o połowę długości. Ten styl układania najlepiej prezentuje się w przypadku niewielkich „desek”.
Utworzenie efektownej szachownicy najłatwiejsze jest w przypadku kwadratowych kafli, jednak prostokątne płytki na ścianę również mogą dać taki efekt. Wystarczy ułożyć pionowo kilka elementów obok siebie, aby razem stanowiły równoboczną figurę, a następnie obok umieścić podobną konstrukcję w poziomie. Należy kontynuować naprzemienne tworzenie takich układów do momentu pokrycia wyznaczonej powierzchni.